Home » Survival Shows / Music Shows » Extreme Debut: Wild Idol Contestants Profile

Extreme Debut: Wild Idol Contestants Profile

Extreme Debut: Wild Idol Contestants Profile and Facts


Extreme Debut: Wild Idol (극한데뷔 야생돌) is a new survival show on MBC airing from September 17 2021. The show combines outdoor variety and competition as the 45 contestants have to not only showcase their singing, rapping and dancing skills but also their mental and physical strength. After completing various missions, 16 contestants moved on to the next stage to compete for one of 7 spots in the final debut line-up.

Extreme Debut: Wild Idol Official Sites:
Instagram: @mbc_wildidol
Youtube: 극한데뷔 야생돌
Twitter: @mbc_wildidol
Facebook: MBC 극한데뷔 야생돌
Official Website: 극한데뷔 야생돌

Cast
Host: Kim Jong Kook
Vocal Trainers: NELL’s Kim Jong Wan, INFINITE’s Sunggyu
Rap Trainers: Tiger JK, Bizzy
Dance Trainer: Lia Kim
Visual Trainer: Bal’ko, Mugunghwa Girl

Celebrity Panelists: Cha Tae Hyun, Lee Sun Bin, Lee Hyun Yi, INFINITE’s Sunggyu, Brave Girls’s Yujeong

Extreme Debut: Wild Idols Profiles
#1 (Elimininated in Ep. 3)

Birth Name: Kang Min-jae (강민재)
Position: Vocal
Birthday:

Contestant #1 Facts:
– Specialty: theater, musical
– Audition: (Vocal) I Want to Fall in Love by Jung Seung Hwan

#2 (Elimininated in Ep. 3)

Birth Name: Kang Chang-mo (강창모)
Position: Rap
Birthday: 1998
Instagram: @changmho

Contestant #2 Facts:
– Specialty: art exhibition
– He is a model under ESteem Model Management
– Audition: (Rap) How Do I Look? by Beenzino

#3

Birth Name: Kwon Hyeong-seok (권형석)
Position: Vocal
Birthday: November 22, 1998
Instagram: @kwonhyeongseok

Contestant #3 Facts:
– Specialty: musical
– He is an actor
– He was the vocal trainer’s pick during the group performance mission in ep. 3
– He performed Infinite’s “Be Mine” with Team D during the K-pop Cover Dance Mission in ep. 4
– He switched from Team D to A in ep. 5
– Audition: (Vocal) 나의 사랑 수정 from the musical 내 마음의 풍금

#4 (Elimininated in Ep. 3)
Wild Idol Contestant 4
Birth Name: Kim Kang-min (김강민)
Position: Vocal
Birthday: November 13, 2001
Instagram: @rkdals.21

Contestant #4 Facts:
– Specialty: acrobatics, b-boying
– He is a former member of TRCNG
– He won 1st place in the Group B rap mission in ep. 2
– Audition: (Vocal) Shape Of You by Ed Sheeran

#5 (Elimininated in Ep. 3)

Birth Name: Kim Kyung-min (김경민)
Position: Dance
Birthday: 2001

Contestant #5 Facts:
– Specialty: studying
– He was a host on the Youtube Channel 스튜디오 샤 run by students from Seoul National University
– Audition: (Dance) Ridin’  by NCT DREAM

#6

Birth Name: Kim Ki-joong (김기중)
Position: Dance
Birthday: January 24, 2001
Instagram: @0124_gijoong

Contestant #6 Facts:
– Specialty: facial expressions
– He was a contestant on The Unit where he placed 8th and debuted in UNB
– He is a former member of IM
– He is former member of predebut group MBK Boys
– He was the visual trainer’s pick during the group performance mission in ep. 3
– He performed 2PM’s “My House” with Team C during the K-pop Cover Dance Mission in ep. 4
– Audition: (Dance) Take You Down by Chris Brown

#7 (Elimininated in Ep. 3)

Birth Name: Kim Min-joon (김민준)
Position: Dance
Birthday:

Contestant #7 Facts:
– Specialty: contemporary dance, girl group dance
– Audition: (Dance) self-choreographed contemporary dance performance to On The Ground by Rosé

#8 (Elimininated in Ep. 3)

Birth Name: Kim Yoon-kwan (김윤관)
Position: Vocal
Birthday:
Instagram: @kim_yungwan

Contestant #8 Facts:
– Specialty: taekwondo
– He passed the auditions for RBW Entertainment
– Audition: (Vocal) First Line by Shin Yong Jae

#9

Birth Name: Kim Ji-seong (김지성)
Position: Rap
Birthday: August 23, 2004

Contestant #9 Facts:
– Specialty: producing
– He is member of NTX
– He performed Teen Top’s “Rocking” with Team A during the K-pop Cover Dance Mission in ep. 4
– Audition: (Rap) self-written rap

#10 (Elimininated in Ep. 3)

Birth Name: Kim Jin-kwon (김진권)
Position: Dance
Birthday: January 31, 2001
Instagram: @jinkwon131

Contestant #10 Facts:
– Specialty: acting
– He is a member of Newkidd
– Audition: (Dance) Candy by Baekhyun

#11

Birth Name: Kim Hyun-yeop (김현엽)
Position: Vocal
Birthday: October 23, 2000
Instagram: @_im_yeop

Contestant #11 Facts:
– Specialty: writing lyrics, composing
– He used to be a Bighit and Brand New Music Trainee
– He was the rap trainer’s pick during the group performance mission in ep. 3
– He performed Teen Top’s “Rocking” with Team A during the K-pop Cover Dance Mission in ep. 4
Audition: (Vocal) Breathe by Lee Hi

#12 (Elimininated in Ep. 3)

Birth Name: Na Gyu-min (나규민)
Position: Rap
Birthday: March 7th, 2004

 Contestant #12 Facts:
– Specialty: acting
– He is a member of BAE173 und the stage name Doha (도하)
– He is former child actor
– Audition: (Rap) Mic Drop by BTS

#13 (Elimininated in Ep. 3)

Birth Name: Na Yoon-jae (나윤재)
Position: Dance
Birthday:
Instagram: dexter_h23

Contestant #13 Facts:
– Specialty: girl group dance
– He is a model under YG KPLUS
– Audition: (Dance) How You Like That by BLACKPINK

#14 (Elimininated in Ep. 3)

Birth Name:  Na Camden (나캠든)
Korean Name: Na Doo-bin (나두빈)
Position: Dance
Birthday:

Contestant #14 Facts:
– Specialty: English, swimming
– Audition: (Dance) Don’t Call Me by Shinee

#15

Birth Name: Noh Yoon-ho (노윤호)
Position: Rap
Birthday: May 1, 1996
Instagram: @ayno.vav

Contestant #15 Facts:
– Specialty: producing, creating choreography
– He is a member of VAV under the stage name Ayno (에이노)
– He was a contestant on No Mercy and was eliminated in ep. 9
– He won 1st place in the Group D vocal mission in ep. 3 (only aired on Youtube)
– He performed Infinite’s “Be Mine” with Team D during the K-pop Cover Dance Mission in ep. 4
– Audition: (Dance) Criminal by Taemin

#16

Birth Name: Park Geon-wook (박건욱)
Position: Rap
Birthday: 2005

Contestant #16 Facts:
– Specialty: jump rope
– He won 1st place in the Group A rap mission in ep. 3
– He was chosen as the final winner of the rap mission and became the main rapper of the first title song “Born To Be Wild”
– He performed 2PM’s “My House” with Team C during the K-pop Cover Dance Mission in ep. 4
– He was chosen as the best performer in the team by 2PM’s Jun.K
– He won the second rap mission with Team C and was chosen as the main rapper of the 2nd title song “Take The Free Fall” in ep. 5
– Audition: (Dance) God’s Menu by Stray Kids

#17 (Elimininated in Ep. 3)

Birth Name: Park Sang-ha (박상하)
Position: Dance
Birthday:
Instagram: @parksangha.0319

 Contestant #17 Facts:
– Specialty: playing the recorder
– He used to be an A Team Entertainment trainee
– Audition: (Dance) Touch by NCT 127

#18 (Elimininated in Ep. 3)

Birth Name: Park Jin-yeol (박진열), but he legally changed it to Park Si-woo (박시우)
Position: Dance
Birthday: February 5, 2001
Instagram: @parksiwoo_0205

Contestants #18 Facts:
– Specialty: athletics
– He was a contestant on Produce X 101 and ranked 81st
– Audition: (Dance) Bloom Bloom by THE BOYZ

#19 (Elimininated in Ep. 3)

Birth Name: Park Yuri (박유리)
Position: Rap
Birthday: December 28, 1994
Instagram: @park_yury

Contestant #19 Facts:
– Specialty: rap making
– He was contestant on Produce X 101 and ranked 40th
– He is a former member of JxR
– He acted in the drama “Imitation” (2021)
– He is a model under ESteem Model Management
– Audition: (Rap) self-written rap

#20

Birth Name: Park Ju-eon (박주언)
Position: Dance
Birthday: August 7, 2000
Instagram: @climix_jueun

Contestant #20 Facts:
– Specialty: creating choreography
– He is a member of predebut group Climix Boygroup
– He won 1st place in the Group C flexibility mission in ep. 2
– He won 1st place in the Group A dance mission in ep. 3
– The contestants chose him as the additional survivor of the first elimination in ep. 3 (only aired on Youtube)
– He performed 2PM’s “My House” with Team C during the K-pop Cover Dance Mission in ep. 4
– Audition: (Dance) Wanna Get (Oasis Pt.2) by Ja Mezz

#21 (Elimininated in Ep. 3)

Birth Name: Park Chan-yong (박찬용)
Position: Dance
Birthday:

 Contestant #21 Facts:
– Specialty: miming
– Audition: (Dance) 100 by Super M

#22 

Birth Name: Bang Tae-hoon (방태훈)
Position: Vocal
Birthday: November 11, 2002
Instagram: @climix_taehoon

Contestant #22 Facts:
– Specialty: playing the guitar
– He is a member of predebut group Climix Boygroup
– He was a contestant on Cap-Teen
– He won 1st place in the Group A endurance mission in ep. 2
– He won 1st place in the Group B dance mission in ep. 3
– He performed Block B’s “Very Good” with Team B during the K-pop Cover Dance Mission in ep. 4
– Audition: (Dance) The Eve by EXO

#23 (Left the show)

Birth Name: Baek Jung-hun (백중훈)
Position: Vocal
Birthday: 1996
Instagram: @j.hun____

Contestant #23 Facts:
– Specialty: musical
– He is a musical actor
– His brother is Mix Nine/ Produce X 101 contestant/ former JxR member Baek Jin and his sister is former D-UNIT and S#afla member Jung Yu-jin
– He won 1st place in the Group B flexibility mission in ep. 1
– He left the show in ep. 2 because of an injury
– Audition: (Vocal) SOFA by Crush

#24

Birth Name: Seo Sung-hyuk (서성혁)
Position: Vocal
Birthday: August 26, 1999
Instagram: @seosunghyuk.826

Contestant #24 Facts:
– Specialty: push-ups, jiu-jitsu
– He was a contestant on Produce 101 Season 2 and ranked 31st
– He is a former member of project group RAINZ
– He won 1st place in the Group B strength mission in ep. 2
– He won 1st place in the Group C vocal mission in ep. 3
– He performed Infinite’s “Be Mine” with Team D during the K-pop Cover Dance Mission in ep. 4
– He was chosen as the best performer in the team by Infinite’s Sunggyu
– Audition: (Vocal) Because You’re My Woman by Lee Seung Gi

#25 (Elimininated in Ep. 3)

Birth Name: Ahn Young-jun (안영준)
Position: Dance
Birthday: September 22, 1997

Contestant #25 Facts:
– Specialty: handstand push-ups, basketball dribbling
– He is a member of VANNER under the stage name Yeonggwang (영광)
– He won 1st place in the Group C strength mission in ep. 2
– He won 1st place in the Group D visual mission in ep. 3
– Audition: (Dance) FANTASIA by Monsta X

#26 (Elimininated in Ep. 3)

Birth Name: Timothee Anzardi (디모데 앙자르디)
Position: Rap
Birthday: December 30, 1999
Instagram: @tim_0thee

Contestant #26 Facts:
– Specialty: playing the guitar
– He was a contestant on Produce X 101 and ranked 61st
– He is a model under ESteem Model Management
– Audition (Rap) self-written rap

#27 (Elimininated in Ep. 3)

Birth Name: Oh Jae-woong (오재웅)
Position: Vocal
Birthday: July 23, 1999
Instagram: @twin99jw

Contestant #27 Facts:
– Specialty: figure skating, contemporary dance
– He is an actor
– He acted in the dramas “Navillera” (2021) and “The Moment the Heart Shines” (2021)
– His twin sister is actress Oh Yoo-jin
– Audition: (Dance) self-choreographed ballet performance

#28

Birth Name: Yoon Jae-chan (윤재찬)
Position: Dance
Birthday: November 30, 1999
Instagram: @jaekichann

Contestant #28 Facts:
– Specialty: composing
– He was a contestant on Produce 101 Season 2 and ranked 55th
– He is a member of XRO
– He won 1st place in the Group A vocal mission in ep. 2
– The contestants chose him as the additional survivor of the first elimination in ep. 3 (only aired on Youtube)
– He performed Infinite’s “Be Mine” with Team D during the K-pop Cover Dance Mission in ep. 4
– Audition: (Dance) There’s Nothing Holdin’ Me Back by Shawn Mendes

#29

Birth Name: Yoon Jun-hyeop (윤준협)
Position: Vocal
Birthday: 2000
Instagram: @jun.hyeoup

Contestant #29 Facts:
– Specialty: boxing, playing the guitar
– He is a model under ESteem Model Management
– He won 1st place in the Group A vocal mission in ep. 2
– He won 1st place in the Group A visual mission in ep. 3 (only aired on Youtube)
– He performed 2PM’s “My House” with Team C during the K-pop Cover Dance Mission in ep. 4
– He switched from Team C to D in ep. 5
– Audition: (Vocal) Honey by Park Jin Young

#30

Birth Name: Lee Jae-eok (이재억)
Position: Vocal
Birthday: December 13, 2000

 Contestant #30 Facts:
– Specialty: cheerleading
– He was contestant on Under Nineteen where he was eliminated in episode 12 ranking 15th in the vocal team and 37th overall
– He is a former member of predebut group MBK Boys
– He won 1st place in the Group C dance mission in ep. 2
– He won 1st place in the Group C vocal mission in ep. 3
– He performed Teen Top’s “Rocking” with Team A during the K-pop Cover Dance Mission in ep. 4
– He was chosen as the best performer in the team by Teen Top’s Niel
– Audition: (Dance) Tiger Inside by Super M

#31

Birth Name: Lee Jae-jun (이재준)
Position: Dance
Birthday: September 25, 1997
Instagram: @jjun_0925

Contestant #31 Facts:
– Specialty: acrobatics
– He is a former member of C-CLOWN under the stage name Maru (마루)
– He is a former member of TREI
– He was a contestant on Mix Nine where he was eliminated in the final episode
– He is a member of JT & Marcus
– He won 1st place in the Group D rap mission in ep. 3
– He performed Block B’s “Very Good” with Team B during the K-pop Cover Dance Mission in ep. 4
– Audition: (Dance) Hard Carry by GOT7

#32 (Elimininated in Ep. 3)

Birth Name: Lee Jun-yong (이준용)
Position: Vocal
Birthday: March 1, 1995
Instagram: @junyong95

Contestant #32 Facts:
– Specialty: musical
– He is a member of NOIR
– He is a former member of INX
– His brother is Seungyong of N.CUS
– Audition: (Vocal) Star by GB9

#33

Birth Name: Lee Chang-sun (이창선)
Position: Dance
Birthday: March 17, 1996
Instagram: @24k_changsunny

Contestant #33 Facts:
– Specialty: creating choreography
– He is a member of 24K
– He was a contestant on Mix Nine and ranked 59th
– He won 1st place in the Group C endurance mission in ep. 1
– He won 1st place in the Group D dance mission in ep. 3
– He was chosen as the final winner of the dance mission
– He performed Block B’s “Very Good” with Team B during the K-pop Cover Dance Mission in ep. 4
– He was chosen as the best performer in the team by Block B’s Taeil
– Audition: (Dance) self-choreographed dance performance to Who escaped? by Seori

#34

Birth Name: Im Ji-myoung (임지명), but he legally changed it to Im Joo-an (임주안)
Position: Vocal
Birthday: October 4, 1996
Instagram: @joo_aaan

Contestant #34 Facts:
– Specialty: composing, playing the guitar
– He is a former member of WE IN THE ZONE
– He won 1st place in the Group B visual mission in ep. 3
– He won 1st place in the Group B vocal mission in ep. 3
– He was chosen as the final winner of the vocal and visual mission
– He performed Teen Top’s “Rocking” with Team A during the K-pop Cover Dance Mission in ep. 4
– He switched from Team A to B in ep. 5
– Audition: (Vocal) self-composed song 바라봐 줘

#35 (Elimininated in Ep. 3)

Birth Name: Jang Ru-i (장루이)
Position: Rap
Birthday: March 7, 2000
Instagram: @ryuuji_rui

Contestant #35 Facts:
– Specialty: soccer, rap making
– He is a former member of Seven O’Clock
– He was a contestant on Under Nineteen where he was eliminated in episode 9 ranking 13th in the rap team and 43rd overall
– Audition: (Rap) self-written rap

#36 (Elimininated in Ep. 3)

Birth Name: Jang Yeo-jun (장여준)
Position: Dance
Birthday:

Contestant #36 Facts:
– Specialty: Choi Joon vocal imitation
– He passed the first round of auditions for Jellyfish Entertainment
– Audition: (Dance) Thunder by VERIVERY

#37 (Elimininated in Ep. 3)

Birth Name: Jang Ju-na (장주나)
Position: Rap
Birthday:

Contestant #37 Facts:
– Specialty: acrobatics, streetdance, producing
– He used to be a JYP trainee
– He won 1st place in the Group A strength mission in ep. 1
– He won 1st place in the Group C rap mission in ep. 3 (only aired on Youtube)
– Audition: (Rap) self-written rap

#38 (Elimininated in Ep. 3)

Birth Name: Jeong Jae-hun (정재훈)
Position: Vocal
Birthday: December 11, 2000

Contestant #38 Facts:
– Specialty: deadlift
– He was a contestant on Produce X 101 and ranked 39th
– He used to be an Around Us Entertainment trainee
– Audition: (Vocal) I Know A Girl by Sung Si Kyung

#39

Birth Name: Jeong Hyun-woo (정현우)
Position: Rap
Birthday: 2002
Instagram: @only_jhw_

Contestant #39 Facts:
– Specialty: ballet
– He is a model under YG KPLUS
– He appeared on High School Style Icon Season 2 (2020)
– He won 1st place in the Group C visual mission in ep. 3
– He was chosen as the final winner of the visual mission
– He performed Block B’s “Very Good” with Team B during the K-pop Cover Dance Mission in ep. 4
– He switched from Team B to C in ep. 5
– Audition: (Dance) self-choreographed ballet performance

#40 (Elimininated in Ep. 3)

Birth Name: Ji Yeon-woo (지연우)
Position: Dance
Birthday:

Contestant #40 Facts:
– Specialty: tumbling
– He won 1st place in the Group A flexibility mission in ep. 2
– Audition: (Dance) Hot Sauce by NCT DREAM

#41 (Elimininated in Ep. 3)

Birth Name: Cha Sun-hyung (차선형)
Position: Vocal
Birthday: October 16, 1999
Instagram: @10169.9

Contestant #41 Facts:
– Specialty: taekwondo
– He appeared on “I Can See Your Voice 6”
– He is an actor
– Audition: (Dance) Butter by BTS

#42 (Elimininated in Ep. 3)

Birth Name: Choi Yoon-su (최윤수)
Position: Dance
Birthday:

Contestant #42 Facts:
– Specialty: acting, basketball
– Audition: (Dance) Kick It by NCT 127

#43 (Elimininated in Ep. 3)

Birth Name: Choi Ji-ho (최지호)
Position: Dance
Birthday:

Contestant #43 Facts:
– Specialty: soccer
– Audition: (Dance) One (Monster & Infinity) by Super M

#44 (Elimininated in Ep. 3)

Birth Name: Choi Han (최한)
Position: Rap
Birthday:

Contestant #44 Facts:
– Specialty: long jump
– He is an Around Us Entertainment trainee
– Audition: (Rap) Want It by Swings, Mckdaddy, Khakii, Layone

#45 (Elimininated in Ep. 3)

Birth Name: Heo Seung-min (허승민)
Position: Dance
Birthday:

Contestant #45 Facts:
– Specialty: running, knee dance
– He used to be a Pledis trainee
– He is a JFLO Entertainment trainee
– He won 1st place in the warm-up mission in ep. 1
– He won 1st place in the Group B endurance mission in ep. 2
– Audition: (Dance) I’m The One by ATEEZ

Note: Please don’t copy-paste the content of this page to other sites/places on the web. If you use info from our profile, please kindly put a link to this post. Thanks a lot! 🙂 – Kprofiles.com

Profile by claravirginia

Who is your favourite Extreme Debut: Wild Idol Contestant?

Extreme Debut: Wild Idol Title Song “Born To Be Wild” MV

Who is your Extreme Debut: Wild Idol bias? Do you know more facts about them? Feel free to comment below. 🙂